רעיונות לנסיעות

אבני חן נסתרות: יעדים לא נחקרים מחוץ לשביל המוכה

מה זה נסיעות מחוץ לשביל?

נסיעה מחוץ לשבילים היא נסיעה למקומות פחות מוכרים שנמצאים מחוץ לשביל התיירות ובמידה רבה לא נחקרו. למרות שבדרך כלל יותר מאתגר להגיע אליו ולהסתובב בו, האתגר הזה נותן את הריגושים שחובבי הרפתקאות צריכים! היעדים האלה בדרך כלל חבויים במקומות טבעיים, ומקשרים נסיעות מחוץ לשבילים לתיירות כפרית או קהילתית. סוגי נסיעות אלה מביאים יתרונות גדולים לסביבה, כמו גם לאנשים המקומיים ולכלכלות הקטנות והמקומיות שלה וצריכים להיות בחזית כל מטייל מודע. 

היתרונות למטייל כוללים חוויה עשירה יותר, מפגשים טובים יותר עם המקומיים, התעמקות בתרבותם ומנהגיהם, מסעות מרגשים יותר והרחקה מהמונים. 

ההטבות למדינות המארחות ולתושביהן כוללות הזדמנויות עבודה גדולות יותר והכנסה עקבית, טבילה תרבותית, שימור תרבות ומורשת, ושימור חיות בר וסביבה, בין יתרונות רבים אחרים. 

מטיילים רבים שנוסעים לטווח ארוך, מתחילים בסופו של דבר להשתוקק למפגשים עמוקים יותר, כך שהם מתחילים להסתכל רחוק יותר מיעדי ‘קטן רשימה’.  

למה לנסוע מחוץ לשביל המוכר?

הסיבה הגדולה ביותר לעזוב יעדים מאוד תיירותיים ולצאת מהמסלול היא להימנע מתרומת תיירות יתר וסיבוכיה. התיירות, למרות שהיא לכאורה חיובית, מעמיסה עומס עצום על המדינות שאנו מבקרים בהן, על תושביהן ועל הסביבה.

מבקר זמני ביעד, לא יחווה אף אחת מההשלכות הרעות שיצרה התיירות, אבל האנשים המקומיים של היעד והמערכות האקולוגיות כן. לכן אנחנו צריכים להיות מודעים יותר למעשינו. 

מובן מאליו שכל הנוסעים צריכים לשאוף להיות אחראים ככל האפשר וצריכים תמיד לשקול את ההשפעה שהם גורמים, ולאחר מכן להפוך את ההשפעה לחיובית ככל האפשר. 

מהי תיירות יתר?

תיירות יתר, או תיירות בלתי ברת קיימא, מתרחשת כאשר מקום הופך פופולרי מאוד ומתחיל למשוך מספר מוגזם של אנשים, וכתוצאה מכך יוצר השפעות שליליות על הסביבה והקהילות המקומיות שלו.

תיירות יתר, שהוגדרה בפשטות על ידי מילון אוקספורד בשנת 2018, היא בעצם “יותר מדי תיירות”. מקומות שבהם יש יותר תיירות מאשר הכלכלה, הסביבה והתושבים יכולים לתמוך בקטגוריה זו. 

יעדים המושפעים ביותר מתיירות

10 היעדים ברחבי העולם המושפעים ביותר מתיירות יתר הם:

1. באלי, אינדונזיה

2. ברצלונה, ספרד

3. אמסטרדם, הולנד

4. ונציה, איטליה

5. רומא, איטליה

6. קנקון וטולום,  מקסיקו

7. מאצ’ו פיצ’ו, פרו

8. אנגקור וואט, קמבודיה

9. מאיה ביי,  תאילנד

10. דוברובניק, קרואטיה

הרשימה לא מסתיימת כאן. מדינות אחרות כוללות את צרפת, איסלנד, צ’כיה , דנמרק ועוד. 

באלי, יעד טרי יחסית ל’תיירות יתר’, עם פריחת הנוודות הדיגיטלית, קיבלה 2.1 מיליון תיירים בשנת 2022, ומאצ’ו פיצ’ו לבדו מקבל 1.5 מיליון מבקרים בשנה, בממוצע. 

תיירות יתר במדינות מסוימות נשארת דחוסה באזורים קטנים. לדוגמה, ברצלונה של ספרד בלבד מקבלת תיירים רבים בשנה כמו כל מקסיקו! 

תיירות יתר והסביבה

מטיילים, מטבעם, אוהבים את הטבע והעולם. זו הסיבה שאנחנו מטיילים: לבלות בטבע, להיות בין מקומות הטבע היפים בעולם, ולהעריך את מה שיש לכוכב שלנו להציע. 

הפלנטה שלנו מעולם לא נזקקה ליותר עזרה וטיפול מאשר עכשיו. כמטיילים, עלינו לדאוג יותר לטבע. אחרי הכל, מה נחקור אם נהרוס את המערכות האקולוגיות ואת החי והצומח? בנוסף, כמה זה לא הוגן שפשוט נעזוב את המקום ונחזור לבתינו, בעוד שהיעד נשאר להתמודד עם ההשלכות? 

הסביבה לצערנו נמצאת בחזית בכל הנוגע להשלכות השליליות. השבילים הטרוטים הורסים מערכות אקולוגיות. לדוגמה, שונית המחסום הגדולה באוסטרליה הולכת ונעלמת אט אט כאשר צוללנים גורמים ללחץ על המערכת האקולוגית הייחודית והחשובה הזו. באופן דומה, מאיה ביי בתאילנד התמודד גם עם לחצים מסיביים שנגרמו על ידי תיירים שעשו סיורים בסירה ברחבי המפרץ. 

תוצאה גדולה נוספת של תיירות יתר היא הצטברות פסולת. הדבר בעייתי במיוחד עבור מדינות מתפתחות שאין להן תשתית או מערכות לטפל בפסולת.

התיירים אחראים ל-1.3 מיליארד טונות של פסולת בשנה. 

כמויות אשפה בלתי נסבלות מובילות לכך שהוא מנוהל בצורה גרועה, או לא מנוהלת כלל, מה שמוביל למזבלות ולהצפת מפעלי ביוב. 

בנוסף, עסקים הפונים לתיירים ידועים בשימוש יתר במשאבים שעלולים להיות מועטים כבר באזורים מסוימים, כגון מים. בתי מלון או אתרי נופש מפוארים משתמשים בכמויות מים מיותרות לבריכות או לקישוטי מים כגון מזרקות וכן הלאה. מחקרים מראים כי 100 אורחי המלון ישתמשו בכמות מים ב-55 ימים כמו 100 תושבי מדינות מתפתחות, תוך שלוש שנים!

מים הם רק אחד המשאבים היקרים שצורכים יתר על המידה בשם התיירות. זיהום ושימוש בקרקע הם אחרים.  

תיירות יתר ואנשים מקומיים

נסיעות לא בר קיימא משפיעות קשות על הקהילות המקומיות. המדינות בהן אנו מבקרים מאוכלסים באנשים שלעתים קרובות הופכים את הביקורים שלנו למיוחדים. אחרי הכל הם מקבלים אותך בחום, מבשלים את האוכל שלך, מובילים את קבוצת הטיולים שלך או מארחים אותך בבתים או בעסקים שלהם. הגיוני שלמטיילים יהיה אכפת מהקהילות במהלך ביקורם. 

תיירות מביאה יתרונות כלכליים לקהילות המקומיות, שכן תיירות יוצרת הזדמנויות עבודה. במקרים רבים, התיירות חשובה מאוד לכלכלות לאומיות ומקומיות. מקומות רבים, בעיקר האיים הקריביים או מלטה ובליז, מסתמכים על תיירות כהכנסה העיקרית שלהם. נסיעות ותיירות תורמים 5.8 טריליון דולר לתמ”ג העולמי. 

עם זאת, מספר זה אינו מפוזר באופן שווה ברחבי הארץ. בעוד שמקומות מסוימים הם הפופולריים ביותר במדינות, מקומות רבים נותרו בחוץ. אנשים אלה אף פעם לא נהנים מתיירות במדינות מולדתם. 

לדוגמה, זה עשוי להפתיע שהונגריה היא המדינה השלישית הכי “מתויירת יתר” בעולם כולו. הסיבה לכך היא שתיירים הנוהרים לאטרקציה התיירותית העיקרית שלה – הבירה בודפשט. יעד פופולרי מאוד לחופשה עירונית, במיוחד לאירופאים בשל טיסות זולות המוצעות על ידי חברות תעופה בתקציב נמוך כמו Ryanair או EasyJet, מה שהופך את היעד הזה לנגיש בקלות. זה אותו מקרה עם ברצלונה, טולום או קנקון, ונציה, באלי וכו’. 

בנוסף, התיירות אחראית גם לעליית מחירי הדיור. פלטפורמות כמו Airbnb והמשתמשים בה אשמים בעיקר באינפלציה הגבוהה. זה היה השולט ביותר בערים אירופיות, כמו ברצלונה, רומא, ונציה ואמסטרדם. 

פיזור התיירים בארץ יתרום לפתרון תיירות היתר. מטיילים שיוצאים מהשבילים מאפשרים לקהילות אחרות לקבל דחיפה כלכלית, בין שאר ההשלכות החיוביות של התיירות. 

עם כל כך הרבה השלכות רעות של תיירות יתר, ברור שעזוב את ‘רשימת הדליים’ או היעדים ‘מפורסמים באינסטה’ היא הכרחית עבור אלה שבאמת אכפת להם מהטבע, מהקהילות המקומיות ושואפים להיות מטיילים אחראיים.

עם כל כך הרבה מהעולם לכאורה נחקר, זה אולי נראה כאילו לא נותרו אזורים לא נחקרים. אבל, למזלנו, העולם עצום מאוד ומלא במקומות יפים. אפילו במדינות תיירותיות כמו תאילנד, מקסיקו או צרפת יש עדיין פנינים נסתרות שמחכות לחקור.  

אם אכפת לך להיות  מטייל מודע , שקול לצאת מהשבילים ולנסוע רחוק יותר. 

היעדים המועדפים עליי מחוץ לשבילים ברחבי העולם

הנה שישה מיעדי הטיולים האהובים עלי ברחבי העולם כדי לעורר השראה בנסיעות שלך!

בקרו באזור היופי הטבעי של צ’ילטרן הילס במקום בלונדון או ב-COTSWOLDS, אנגליה.

אנגליה היא יעד פופולרי לטיולים אבל לא הרבה אנשים יוצאים מלונדון. עם 10 הפארקים הלאומיים של אנגליה ו-46 אזורי היופי הטבעי, לאוהבי הטבע המבקרים באנגליה יהיה הרבה מה לבחור וייהנו לטייל מחוץ לבירה. Chiltern Hills היא פנינה נסתרת של אירופה. התכרבל בין הערים התיירותיות ביותר של אנגליה – לונדון ואוקספורד, זוהי אלטרנטיבה מצוינת לקוטסוולד הפופולריים והצפופים. 

אחד המקומות המיוערים ביותר באנגליה שמקבלים מחמאות משדות מדהימים של פעמונים כחולים באביב, מוקף בקוטג’ים בריטיים מסורתיים ומנומנמים וערי שוק. מקום מלא בהיסטוריה שמגיע לתקופת הברונזה ומקום מדהים להתבונן בחיים המקומיים ובתרבות הבריטית העשירה, צ’ילטרן הילס נגיש בקלות רבה. מכיוון שהוא מלא בשבילים, שבילים ויש לו מערכת מתקדמת של רשת רכיבה על אופניים, קל לטייל בו, אפילו לזרים. ניתן לחקור אותו ברכבת, במכונית, באופניים או ברגל. 

הוא מלא בבתי הארחה נעימים, ברים מסורתיים המגישים פיש אנד צ’יפס, המבורגרים או בירות מלאכותיות, ונופים עוצרי נשימה. והדבר הטוב ביותר בביקור באזור היופי הטבעי הזה הוא שהוא לא צפוף בכלל! זה גם הרבה יותר זול מהקוטסוולד במחירים מופקעים, ובעיקר מבקרים בו הבריטים, מה שהופך אותו להזדמנות מצוינת להתערבב עם המקומיים ולהתעמק בתרבות הבריטית. 

צא לגמרי מהשביל המוכר ובקר באזור המזורי של פולין

פולין, באופן כללי, לא זוכה לאווירה הראויה לה. תיירים זרים בדרך כלל יבלו בערים כמו קרקוב, גדנסק או ורשה, עם מעט תיירות זרה במקומות אחרים. אנשים פולנים, לעומת זאת, מעריצים את האזור הזה ולעתים קרובות נוהרים לשם לחופשות הקיץ שלהם או לסופי שבוע ארוכים. 

מזורי היא יעד נהדר למטיילים שאוהבים חופשות פעילות, נהנים ללמוד יותר על היסטוריה ולחקור מדינות פחות מוכרות ומקומות טבע ייחודיים. 

מזורי הוא אזור עשיר בטבע בצפון מזרח פולין. המכונה “הריאות הירוקות של פולין” או “ארץ אלף האגמים”, היא מורכבת מיותר מ-2,600 אגמים מרהיבים בין נהרות ותעלות רבים אחרים, יערות, אדמות חקלאיות, טירות ומבצרים. באופן לא מפתיע, זה גם ביתם של האגמים הגדולים במדינה. 

פעילויות ודברים לעשות במזורי, כוללים ספורט מים כגון שחייה, קיאקים, שיט בקאנו ושייט, רכיבה על אופניים וטיולי הליכה, כמו גם חקר ההיסטוריה העשירה של פולין על ידי סיור במוזיאונים ובשאריות של מלחמת העולם השנייה כגון בונקרים, מקלטים, שוחות ואפילו המטה של ​​אדולף היטלר. 

הוא מחובר היטב לבירת פולין – ורשה, מה שהופך אותו לנגיש בקלות. מעל הכל, הוא משתלם ומלא בצימרים או בתי הארחה ייחודיים המשקפים את האירוח המדהים של פולין.  

בקר בצפון מקדוניה במקום בקרואטיה!

למרות שאזור הבלקן של אירופה חווה לאחרונה פריחה תיירותית, צפון מקדוניה עדיין לא ביקר ולא נחקר.

למדינה נטולת ארץ זו בדרום מזרח אירופה יש היסטוריה עשירה מאוד ומורשת רב תרבותית ייחודית. כמה מהאנדרטאות והאתרים הארכיאולוגיים של צפון מקדוניה מתוארכים רחוק יותר מימי הביניים. למעשה, סקופיה – עיר הבירה של צפון מקדוניה ידועה כבת 7,000 שנה! 

בנוסף, מדינה בלקנית קטנה זו כוללת הרים מרהיבים וכפרים כפריים מקסימים. קניון מטקה הוא התכשיט של צפון מקדוניה עם המים ירוקי האזמרגד והצוקים הדרסטיים שלו. זהו גם מקום נהדר לטייל בו, בין הרבה הזדמנויות טיול מדהימות אחרות בארץ.

מפורסמת בפסגותיה הגבוהות, מדינה זו הררית מאוד, מה שהופך אותה ליעד נהדר למטיילים וחובבי טבע. הפארקים הלאומיים מלאים ביופי טבעי ללא נגיעה שמזכירים במקומות מסוימים את הרי הרוקי של צפון אמריקה. ניתן למצוא הדגשים תרבותיים גם במהלך טיולים, שכן שבילים רבים עוברים דרך קוטג’ים מסורתיים וכנסיות קטנות ונסתרות. 

מלבד נקודות הטבע המדהימות, ההיסטוריה העשירה והתרבות, המטבח של צפון מקדוניה הוא פשוט אלוהי. מלא בחומרי גלם ותבלינים מגוונים וצבעוניים, ומעל הכל, תעשיית היין של המדינה הזו מייצרת יינות אדומים נהדרים שמשלימים יפה מאוד את הארוחות. 

אפילו, בתור מישהו שלא שותה הרבה, לא יכולתי להתאפק לשתות עוד כוס מהיין המקדוני הטעים, במסעדות החמימות והמשפחתיות של הבזאר הישן של סקופיה!

צא לגמרי מהשביל המכוסה על ידי ביקור במרכז אסיה

מרכז אסיה מורכבת מקזחסטן, קירגיזסטן, טג’יקיסטן, טורקמניסטן ואוזבקיסטן. מדינות אלו כמעט ולא מגיעות לראשי היעדים הפופולריים ברשימת הקטגוריות. מרוחק ומחוספס במיוחד, חקר מרכז אסיה הוא ההגדרה האמיתית של נסיעות ‘מחוץ לשבילים’ ויעד ההרפתקאות המושלם. 

המטיילים יכולים לצפות לאירוח נדיב מאוד ולקבלת פנים חמה ממקומיים נרגשים ואדיבים. 

המקומות הטבעיים פשוט מרהיבים, עם ההרים הגבוהים, האגמים הכחולים, המדבריות העצומים והשטחים העצומים שלהם. בנוסף, מרכז אסיה היא ביתם של חגורת העשב הגדולה בעולם, כלומר היא גם ביתם של כמה בעלי חיים מרהיבים כמו אנטילופות, צבי צבאים, כבשי בר ועוד. 

מלבד יופיו הטבעי, התרבות של אזור זה היא ייחודית ביותר. המשקף את אורחות החיים הנוודים של שבטים רבים, יורטות ניתן למצוא בכל רחבי מרכז אסיה, במיוחד בקירגיזסטן. מצד שני, תרבות המחול הקבועה של קזחסטן משקפת את החלק החשוב הזה בחיי תושבי מרכז אסיה. 

עם ‘שערים לגיהנום’ של טורקמניסטן וכיכר רג’יסטן באוזבקיסטן, למדינות ה’סטן’ יש גם ארכיטקטורה שומטת לסתות. 

מעל לכל, אזור עצום ומגוון זה בטוח מאוד לטייל בו!

מונגוליה היא היעד האולטימטיבי להרפתקאות טיולים

מונגוליה, מדינה הדומה למדינות מרכז אסיה, בשל תרבותה, ההיסטוריה והנופים הדומים לה, היא חלום עבור מטיילים שנהנים מיעדי טיול מחוץ לשבילים. 

עם היעדר תשתית, המבקרים יצטרכו להיות יצירתיים בבחירת אמצעי התחבורה שלהם ברחבי הארץ. רכיבה על סוסים ואריזת אופניים הן דרכים נהדרות לחקור את הפנינה הנסתרת הזו.  

מונגוליה ידועה בנוף הכפרי העצום שלה, בשדות ובגבעות העצומים. רק 1% מהאדמה משמשת את בני האדם למגורים או למטרות חקלאיות, מה שגורם למדינה הזו להרגיש ריקה לחלוטין. מונגוליה היא גם ביתו של מדבר גובי.

כאשר כ-97% מהאוכלוסיה היא נוודים, מונגוליה היא אחד המקומות הטובים ביותר בעולם לצפות בקהילות נוודים שעדיין מתרגלות ציד נשרים. 

ניתן לצפות בתרבות המסקרנת בצורה מאוד אותנטית ומקומית, במהלך הפסטיבלים השנתיים של יאק ונעאדם, שניהם מתקיימים בחודש יולי. המונגולים מתכנסים כדי לחגוג על ידי תחרות ומשחקים וספורט מסורתיים, ומפגינים גאווה במורשת שלהם, במסורות ובמנהגי הנוודים שלהם. 

דרך מרגשת להגיע למונגוליה היא על ידי נסיעה בנתיב הרכבת הטרנס-מונגולית האפית, היוצאת ממוסקבה, המציעה ימים רבים של הערכה מהנוף היפה שהרכבת עוברת דרכו. 

צא מ”שביל הגרינגו” של מרכז אמריקה וחקור את נהר סן ג’ואן בניקרגואה

ניקרגואה, מדינה יפה במרכז אמריקה מלאה באבני חן נסתרות, מכיוון שחלקים רבים עדיין לא נחקרו. 

בקצוות הרחוקים של המדינה יש נהר הגובל  בקוסטה ריקה . הוא ממוקם ביער הראשוני הבתולי של  מרכז אמריקה . ללא נגיעה לחלוטין בתיירות, זהו מקום מדהים לתצפית על החי והצומח הייחודיים של האזור.

המסע במורד נהר סן חואן הוא מסע אל ההיסטוריה הקשה של ניקרגואה. הנהר הזה שימש את המתיישבים הספרדים בהישגיהם כדי ליישב את המדינה הזו במרכז אמריקה, כמו גם שודדי ים בריטיים, שגופותיהם קבורות בבתי קברות מהמאה ה-18 בחופי המזרח הקאריביים של גרייטאון. מאות ספינות אמריקאיות השתמשו בנהר סן חואן כמעבר בדרכן מסן פרנסיסקו לניו יורק, במהלך הבהלה לזהב בקליפורניה. 

מארק טווין, סופר אמריקאי מפורסם ונוסע באחת הסירות, היה מהופנט לחלוטין מהאזור הזה ואף כתב עליו שירים! 

הרפתקה זו כוללת נסיעה במורד נהר באורך 200 ק”מ, כאשר הנהר הוא הכביש המהיר וסירות מקומיות מלאות במקומיים שמבצעים שליחויות, תרנגולות ואווזים הן אמצעי התחבורה העיקרי. 

באופן לא מפתיע, המקום הזה נשאר אחד המקומות המרתקים שבהם ביקרתי! 

להסיק…

נסיעה ליעדים מחוץ לשבילים הם החלק האהוב עלי בטיול. הזיכרונות שהכנתי באותם מקומות ייחודיים הם מהאהובים עליי! אני ממליץ לכולם לנסות לרדת מהשביל התיירותי כדי לחוות מפגשי נסיעות עמוקים יותר. 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button